Najnowsze artykuły:

Częstotliwość i długość spacerów z mopsem

Krążą przekonania, że mops jako rasa ozdobna do towarzystwa, nie potrzebuje dużo ruchu. Nic bardziej mylnego! Nie należy sugerować się również jego rozmiarem, gdyż ten fakt - ani również wszelkie stereotypy - nijak mają się do rzeczywistych potrzeb tej rasy.

Częstotliwość i długość spacerów z mopsem

Mops to nie zabawka, to pies!

Mops nie jest przedmiotem na wyposażeniu mieszkania i choć należy do miłośników wygodnego wylegiwania się na kanapie, to nie jest to czynność, która zaspokoi jego potrzebę ruchu. Jest on bowiem mimo wszystko energicznym psem, chętnym do zabawy i spacerów z właścicielem. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia fizjologiczna, z którą dyskutować ciężko, mianowicie: pies musi się wypróżnić.

Jak długich spacerów potrzebuje mops i ile razy dziennie?

Mops, tak jak każdy inny pies, powinien mieć zapewnione przynajmniej 3 spacery dziennie: rano, w ciągu dnia oraz wieczorem po posiłku. Które w sumie powinny trwać chociaż 2-2,5h. Można więc mniej więcej na przykład założyć, że z rana jest to 20-30 minut, w ciągu dnia długi spacer 1h oraz wieczorny 45min-1h. Proszę jednak mieć na uwadze, że mowa jest o absolutnym minimum, będącym rozwiązaniem, które godzi ze sobą potrzeby psa oraz dyspozycyjność osób pracujących.

W tej kwestii należy wziąć jednak pod uwagę wiek mopsa, jego stan zdrowotny, a także porę roku i pogodę, ponieważ latem mopsy nie są w stanie spacerować 1h w ciągu dnia ze względu na upał. Warto wtedy robić dłuższe spacery rano i wieczorem, gdy temperatura nie jest tak wysoka. Natomiast w ciągu dnia podzielić spacer na kilka krótszych jeśli jest taka możliwość. Podobnie jest zimą, zwłaszcza gdy temperatura spada bardzo nisko poniżej zera - zaleca się wtedy spacery krótsze ale częstsze.

Ile spacerów dziennie potrzebuje mops?

Czy spacer to tylko załatwianie potrzeb fizjologicznych?

Odpowiedź brzmi: NIE. Pies oprócz "toalety"powinien mieć możliwość np. powęszenia, pobiegania, pochodzenia luzem czy zabawy. Nie oznacza żeby go do tego zmuszać, ale mieć na uwadze jego potrzeby i pomagać mu je zaspokajać. 
Temat węszenia został szczegółowo opisany w artykule "Pozwól swojemu psu węszyć"

Czy spacery to jedyna aktywność jakiej potrzebuje mops?

Bynajmniej! Mops potrzebuje uwagi, towarzystwa swojego właściciela i zabaw, które pomogą mu rozładować emocje lub ewentualny stres. Bardzo wskazane są również zabawy umysłowe.

Ile razy dziennie spacerować z mopsem?

Mops, który nie ma zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu, a jego jedynym zajęciem w ciągu dnia jest leżenie na posłaniu lub kanapie czekając na człowieka, staje się leniwy, ospały, z tendencją do tycia i... po prostu smutny. Troska o jego kondycję i dobre samopoczucie jest więc bardzo ważna, aby mógł być szczęśliwym psem.

Co jeśli nie ma się wystarczająco dużo czasu na spacery z psem?

Jeśli dużo pracujemy, jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu na wystarczająco częste i długie spacery z naszym czworonogiem, to jest jedno rozwiązanie, które załatwi wszystkie problemy: nie powinniśmy mieć psa.

Karolina Kwiatkowska

1 komentarz:

  1. Agnieszka Wiatrowska3/13/2019

    Zgadzam się z ostatnim zdaniem. Jak ktoś nie ma czasu dla psa to niech go nie bierze pod swój dach. Bo potem siedzi w domu przez 12h dziennie sam i jest nieszczęsliwy i przygnebiony. Wazon zamiast psa sobie tacy ludzie moga kupić.

    OdpowiedzUsuń

Prosimy o ładne wyrażanie się w Mopsiarni :-)