Najnowsze publikacje

Wady i zalety mopsa

Artykuł powstał na podstawie postów na naszym forum. Już kilka lat temu, w zasadzie na początku założenia forum, poruszyłam ten wątek. Przytoczone tutaj wady i zalety mopsa, są zbiorem opinii wszystkich mopsomaniaków, którzy udzieli swojego głosu w tym temacie. Pozowliłam sobie na komentarz do każdej z nich. Żeby pozostawić dobry smak, zaczynamy od wad.
fot. Pinterest.com
WADY:

1. Donośnie chrapią - w zasadzie wszystkie mopsy chrapią i wyjątków zbyt licznych w tej kwestii nie ma. Ale czy donośnie? To zależy od osobnika, od jego kondycji, wagi, aktywności a nawet tego w jakiej pozycji ułoży się do spania. Wielu właścicielom chrapanie nie przeszkadza i mogą uznać, że to wcale nie jest wada na pierwsze miejsce. Tak naprawdę większość psów chrapie – ciszej lub głośniej. Nie jest to problem dotyczący jedynie mopsów tudzież psów z krótkimi kufami.

2. Linieją cały rok – sierść w domu przez cały rok może wydawać się horrorem, jednak obfite linienie występuje jedynie dwa razy do roku - tak jak u wszystkich psów. W pozostałych okresach wypadanie sierści nie jest tak uciążliwe. Można je zmniejszyć do minimum usuwając systematycznie martwą sierść specjalnymi szczotkami. Trzeba jednak ostatecznie liczyć się z tym, że posiadanie mopsa wiąże się z częstym odkurzaniem.

3. Mają krótką kufę, która może być przyczyną wielu dolegliwości – krótka kufa przede wszystkim utrudnia chłodzenie organizmu mopsa latem i zatrzymywanie ciepła zimą. Właśnie dlatego, że jet krótka i zdeformowana, uniemożliwia swobodne oddychanie, co prowadzi do sapania a nawet charczenia w upalne dni. Z kolei zimą nie jest w stanie ogrzać pobieranego przez mopsa powietrza. Trzeba więc uważać na przegrzania latem i przeziębienia zimą.

4. Nieustannie sapią i wydają z siebie jakieś odgłosy – jest to spowodowane wspomnianą wyżej krótką kufą. Nie da się temu zaradzić.

5. Są łakome – obżarstwo tyczy się wielu psów niezależnie od rasy, choć u mopsów jakby wpisało się w kod genetyczny. Jedne są mniej łakome inne penetrują śmietniki w mieszkaniach w poszukiwaniu choćby źdźbła czegoś jadalnego. A czasem nawet niekoniecznie jadalnego. Jeśli nie będziemy umieli kontrolować obżarstwa naszego pupila, finalnie stanie się on otyły.

6. Są ogólnie podatne na choroby stawów i serca – wynika to niestety z ich zdeformowanej budowy. Nie tylko wspomnianego płaskiego pyska ale także całego ciała. Mopsy mają krótkie łapy i bardzo masywną budowę. Nie chwalą się więc maratońską kondycją i w porównaniu do innych psów – męczą się szybciej. Niewskazane jest im codzienne systematyczne chodzenie po schodach. Schodzenie np. z trzeciego piętra kilka razy dziennie przez całe mopsie życie, może (choć nie musi) stać się przyczyną zniekształcenia stawów na starość. A ewentualne dolegliwości sercowe – o ile nie są genetyczne – mogą wynikać z zaburzeń oddechowych. Dbanie o psa zmniejsza ryzyko do minimum.

ZALETY:

1. Są bardzo pogodne, wesołe i beztroskie – mogą wydawać się mało energiczne, co jest bardzo złudne. Są chętne do każdej aktywności z właścicielem i zawsze mają radosne nastawienie. Nawet kiedy przerwie się im choćby najgłębszą drzemkę. Ich beztroska natura i zabawny sposób bycia bardzo często rozśmieszają. Przez to też znalazły się na podium w wielu rankingach dotyczących psów "antydepresantów". Jeśli nie okazuje się im uwagi, potrafią skutecznie sie o nią upomnieć. Zachęcają tym samym swojego właścicela do ruchu, do zajecia się czymś – w tym przypadku oczywiście nim: mopsem. Nie są jednak natarczywe. Jeśli zachęta do zabaway jest nieskuteczna, to może w takim razie drapanie brzucha albo wspólna drzemka?

2. Są wierne i oddanie jednemu właścicielowi – w wyniku tego nie odstępują na krok i biegną za właścicielem wszędzie – nawet do łazienki. Są zainteresowane wszystkim, co człowiek w danej chwili robi. Potrafią zżyć się z innymi domownikami i obdarzyć ich równie wielką psią miłością, lecz ostatecznie w swym posłuszeństwu - a najbardziej w swej tęsknocie - oddane są tylko jednemu właścicielowi.

3. Lubią pieszczoty i przytulanie – wszyscy spragnieni psiej miłości z pewnością odnajdą ją w mopsim towarzyszu. Natura tej rasy aż prosi o przytulanie, głaskanie i drapanie po brzuchu. Mops chętnie posiedzi na kolanach, wtuli się pod pachę albo zaśnie na brzuchu właściciela kiedy ten ogląda telewizję. Nie odmówi pieszczot.

4. Mają przyjazną naturę – można śmiało powiedzieć, że są przyjazne wobec wszystkiego i wszystkich. Wobec obcych ludzi na ulicy czy gości w domu, wobec małych dzieci oraz innych psów i ogólnie innych zwierząt. Do człowieka raczej lgną i chętnie się witają, z innymi psami chętnie się bawią lub przeciwnie – bywa, że nie są zainteresowane i wolą zająć się na spacerze "swoimi sprawami". Z kolei wobec innych zwierząt również nie przejawiają agresywnych zachowań: raczej nie gonią wariacko za kotem i nie rzucają się na ptaki jak na przekąskę. Jeśli ich postawa psychiczna NIE JEST ZABURZONA, to nie przejawiają agresji, ponieważ poziom strachu mają dość niski więc rzadko czują się zagrożone. Z kolei instynkt np. walki czy polowania, nie jest wpisany w ich naturę

5. Nie wymagają długich spacerów - mopsy co prawda nie należą do długodystansowców czy sportowców, ale nie oznacza to, że preferują wylegiwanie się na kanapie! Szybko się męczą, dlatego spacery nie muszą być bardzo długie i aktywne, ale koniecznie tak samo częste jak w przypadku większości psów. Minimum 3 – 4 wyjścia dziennie po 30 minut pozwala utrzymać dobrą kondycję fizyczną i zdrowotną mopsa. Latem przy wysokich temeraturach wskazuje się o połowę krótsze spacery lecz częstsze

6. Są czyścioszkami – mopsy z reguły nie wchodzą w błoto, nie tarzają się w nim i raczej uważnie je omijają. Nie mają w nawyku tarzać się w czymkolwiek. Właścicieli jednak najbardziej cieszy fakt, że nie zjadają psich kup. Nie są zainteresowane takimi "przysmakami". I choć zarzuca się im łakomstwo, to jak widać ma ono swoje granice

7. Są eleganckie i majestatyczne – przez swoje umaszczenie i budowę były niegdyś bardzo cenione na dworach i w pałacach. Mopsy z czarną maską, to jakby nie patrzeć dość nietypowa kombinacja. Dodaje psu oryginalności. Nierzadko mówi się, że mops jest ozdobą domu. Taka była wieki temu po części jego rola – ozdobny pies do towarzystwa. Ponadto w wyniku swej kociej natury mopsy upodobały sobie wylegiwanie się na kanapach – możliwie jak najwyżej. Można zauważyć jak próbują zdobyć "szczyt". Najchętniej wdrapałyby się na oparcie niczym kot. Bardzo lubią też leżeć na poduszkach albo siedzieć na parapetach i obserwować ulice przez okno

8. Są inteligentne – choć ich aparycja wydaje się wielu ludziom wręcz komiczna, to są to jedynie pozory. W tym beztroskim, wesołym piesku drzemie spora inteligencja i intuicja. Z racji na to, iż są oporne i sprawiają trudności w tresurze, przyjęło się mówić, że są głupie. Oburzą się teraz właściciele, lecz prócz wyjątków, większość mopsów ma zdolność do tresury punktowaną na 3 w skali na 5. Nie mniej jednak sztuczki i posłuszeństwo nie są jedynym kryterium inteligencji. Mopsy mają kotowatą naturę, dlatego bywają uparte – mają po prostu swoje własne ścieżki, którymi czasami chcą podążać. Miewają humory, pokazują himery i mogą się obrażać. Świadczy to jednak o ich barwnym charakterze i wyjątkowej osobowości. Są oddane człowiekowi, ale nie działają na pstryknięcie palcem. Bacznie obserwują i szybko uczą się tego, co jest dla nich korzystne – są bardzo sprytne. Wykorzystują ludzką uległość w stosunku do nich. Nie należy lekceważyć umysłu tej niepozornie wyglądającej rasy. Samce mogą nawet dążyć do zdominowania właściciela. Durnym jest więc ten, kto zwie durnym mopsa.

9. Doskonale rozpoznają ludzkie emocje – w wyniku swojej intuicji i zażyłości z właścicielem, mops rozpoznaje ludzkie emocje i często się do nich ustosunkowuje. Dlatego np. nie wchodzi człowiekowi w drogę, kiedy ten jest czymś bardzo rozgniewany i raczej tylko obserwuje go ze swojego kojca. Potrafi też pokornie odbyć karę na swoim miejscu jeśli właściciel jest na niego zły. Wiele mopsów idzie na swoje legowisko bez komendy – wystarczy, że pan krzyknie lub "warknie" pod nosem. W przeciwstawnej sytuacji – gdy człowiek jest szczęśliwy i radosny – mops chętnie jest obok i również pokazuje mu swoją radość. A gdy panu smutno - przychodzi i wtula się dając swoje ciepło. W stresujących sytuacjach dla człowieka, mops swoją obecnością i zachowaniem potrafi rozładować napięcie. Nie zachowuje się bowiem głupkowato skacząc i prosząc o zabawę. Nie jest natrętny i niecierpliwy. On naprawdę towarzyszy i bywa wspaniałym pocieszycielem. Jak mawia nasz zaprzyjaźniony mopsomaniak: "mops pokazuje człowiekowi, że jest, że czekał, że się cieszy, i że tylko spokój może nas uratować".

Z psami jest jak z ludźmi - wady i zalety są nieodłączną częścią każdej osobowości, tej ludzkiej i tej psiej. Najważniejsze jest umieć stworzyć idealny duet. A to nie lada wyzwanie znaleźć bratnią duszę w psim wydaniu.

Karolina Kwiatkowska